بانک صنعت و معدن

مدیر عامل:قربان دانیالی

dani

 

تاریخچه و معرفی بانک صنعت و معدن
قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، چهار بانک توسعه‌ای در زمینه سرمایه‌گذاری‌های صنعتی مشغول بودند .
۱- بانک اعتبارات صنعتی که اولین بانک توسعه صنعتی در ایران است به موجب قانون برنامه عمرانی هفت ساله دوم کشور در سال ۱۳۳۵ باسرمایه اولیه ۶۰۰ میلیون ریال و به منظور ایجاد و تقویت کارآفرینان بخش خصوصی تأسیس گردید . سهام اولیه این بانک تماماً به دولت تعلق داشت لیکن پس از حدود ۲۰ سال فعالیت ، تصمیم گرفته شد که با فروش تدریجی سهام به بخش خصوصی موجبات غیردولتی شدن بانک مزبور فراهم گردد . در اواخر سال ۱۳۵۶ با فروش تدریجی حدود پنج درصد سهام به بخش خصوصی ، زمینه غیردولتی شدن بانک آغازگردید . این بانک در مدت ۲۲ سال فعالیت خود ۱۱۰۷ فقره تسهیلات به مبلغ کل ۷/۸۶ میلیارد ریال به واحدهای تولیدی و خدماتی پرداخت نموده و در سرمایه‌گذاری ۷۰ واحد تولیدی و خدماتی نیز به مبلغ ۱۱ میلیارد ریال مشارکت حقوقی داشته است .

۲- بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران ، دومین بانک توسعه صنعتی در سال ۱۳۳۸ که ضمناً اولین بانک توسعه‌ای خصوصی در کشور به شمار می‌آمد ، با سرمایه ۴۰۰ میلیون ریال به صورت شرکت سهامی عام تأسیس گردید . این بانک متعلق به بخش خصوصی بود و حدود ۸۷ درصد سهام این بانک به افراد و مؤسسات ایرانی و۱۳ درصد بقیه متعلق به ۱۹ بانک و مؤسسه خارجی بود . از ۱۹ بانک خارجی ، ۶ بانک انگلیسی – ۲ بانک فرانسوی – ۴ بانک ژاپنی – ۲ بانک آمریکایی – ۲ بانک آلمانی – ۱ بانک ایتالیایی و ۲ بانک هلندی بودند . این بانک تا پایان سال ۱۳۵۶ قریب به ۲۲۲ میلیارد ریال وام صنعتی و سرمایه در گردش برای ایجاد و توسعه صنایع ایران پرداخت کرده بود و در سرمایه ۱۴۸ واحد تولیدی و خدماتی به مبلغ ۲/۴۹ میلیارد ریال مشارکت داشت.

۳- بانک توسعه و سرمایه‌گذاری ایران ، سومین بانک توسعه‌ای در سال ۱۳۵۲ با سرمایه ۰۵۰ر۱ میلیون ریال که پنجاه درصد آن پرداخت گردیده بود ، به صورت شرکت سهامی عام تأسیس گردید. حدود ۸۲ درصد سهام این بانک به ۳۳۳۳ فرد و مؤسسه ایرانی و حدود ۱۸ درصد باقی نیز به افراد و مؤسسات خارجی تعلق داشت . این بانک تا پایان سال ۱۳۵۶ جمعاً ۱۶۵ فقره تسهیلات به مبلغ تقریبی ۵/۱۹ میلیارد ریال به صنایع کشور پرداخت کرد و در سرمایه سهامی ۱۴ طرح تولیدی و خدماتی جمعاً به مبلغ ۵۸۰ میلیون ریال مشارکت داشت .

۴- شرکت سرمایه‌گذاری بانک‌های ایران در سال ۱۳۵۵ با سرمایه اولیه ۱۵ میلیارد ریال به صورت شرکت سهامی عام آغاز به فعالیت نمود . سهامداران این شرکت را ۱۵ بانک ایرانی و ۱۶۰۰ سهامدار از افراد حقیقی و حقوقی تشکیل می‌دادند .

این شرکت تا پایان سال ۱۳۵۷ در ۲۲ مؤسسه تولیدی و خدماتی ، مبلغی در حدود ۵/۲ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری‌نمود و سهام ۲۲ مؤسسه تولیدی و خدماتی را به مبلغ یک میلیارد ریال خریداری نمود.

علاوه بر بانک‌های توسعه‌ای فوق که برای کمک به صنایع بزرگ و متوسط تشکیل شده بود ، کمک‌های مالی برای ایجاد و توسعه واحدهای کوچک صنعتی از طریق صندوق ضمانت صنعتی پرداخت می‌گردید . این صندوق در سال ۱۳۳۹ با سرمایه انتقالی از صندوق مشترک ایران و آمریکا به مبلغ ۱۳۸ میلیون ریال به صورت مؤسسه غیرتجاری عام‌المنفعه برای کمک به صنایع کوچک ایجاد شده بود و سرمایه آن به تدریج به مبلغ ۷۷۰ میلیون ریال افزایش یافته بود و کلاً متعلق به دولت بود .

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران بانک صنعت ومعدن به موجب مصوبه مورخ ۰۲/۰۷/۱۳۵۸ مجمع عمومی بانک‌ها ، با اجازه حاصل از ماده ۱۷ لایحه قانونی اداره امور بانک‌ها و از ادغام بانک‌های اعتبارات صنعتی – توسعه صنعتی و معدنی ایران – توسعه و سرمایه‌گذاری ایران و شرکت سرمایه‌گذاری بانک‌های ایرانی – صندوق ضمانت صنعتی و صندوق معادن تشکیل گردید . به استناد صورتجلسه مورخ ۳۱/۰۳/۱۳۶۲ مجمع عمومی بانک‌ها ، موضوع ادغام صندوق ضمانت صنعتی و شرکت صندوق معادن در بانک صنعت ومعدن منتفی اعلام و اساسنامه بانک باتوجه به سرمایه واحدهای فوق‌الذکر اصلاح گردید . به موجب بند یک مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده بانک مورخ ۲۱/۰۱/۱۳۶۷ ، صندوق ضمانت صنعتی از تاریخ مصوبه ، با کلیه اموال و دارائی‌های در بانک صنعت ومعدن ادغام گردید .

 
 

استخدام بانک صنعت و معدن
.
خدمات بانک صنعت و معدن
بانکداری الکترونیک
وام ها و تسهیلات
حساب ها و سپرده ها
امور خدماتی
خدمات ارزی
استخدام
.
استخدام بانک صنعت و معدن
 
تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از تقاطع چمران، ایستگاه محمودیه، شماره ۲۹۱۷ برج فیروزه، 
کد پستی    ۱۹۶۵۶۴۳۵۱۱
صندوق پستی    ۴۴۵۶-۱۵۸۷۵
شماره تماس    ۱۹-۲۲۰۲۹۸۱۱
دورنگار    ۲۲۰۲۹۸۵۴ – ۲۲۰۳۱۹۰۴